SÜPER AMATÖR LİG

İçelspor başkanı Metin Saltık MAF'A konuştu

Mersin Süper Amatör Lig'de namağlup lider İçelspor başkanı Metin Saltık gerek İçelspor hakkında gerekse Mersin İdman Yurdu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İçelspor başkanı Metin Saltık MAF'A konuştu
2017/18 Mersin Süper Amatör Lig'de fırtına gibi esen namağlup lider İçelspor,  Mersin'de gündemi meşgul etmiş durumda.
 
Özelikle alınan sonuçlar ve ortaya konan futbol tüm spor severlerin dilinde. 
 
Elbette İçelspor'un bu olağanüstü görüntüsü ortadayken diğer yandan 92 yıllık çınar Mersin İdman Yurdu'nun kötü günler geçirmesi hatta kapanma noktasına gelmesi tüm spor severleri üzmüş durumda. 
 
Tamda bu doğrultuda Mersin İdman Yurdu yeni yönetimi ve İçelspor arasında ortaya çıkan konuşmalar merakla takip edilmeye başlandı. 
 
İçelspor gelecek sezonda ismini değiştirerek Yeni Mersin İdman Yurdu olabilir miydi? 
 
Ve İçelspor Kulübü başkanı Metin Saltık tamda bu konuların ortaya atılmasıyla Mersin Amatör Futbol Derneği yorumcularından Mehmet Uysal'la bir röportaj gerçekleştirdi. 
 
Metin Saltık yaptığı açıklamada;
 
"Öncelikle İçelspor başkanı olarak sizlere Amatör futbola verdiğiniz emeklerden dolayı ve her kesimin sesi olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ve umarım daha iyi yerlerde olmanızı temenni ediyorum. 
 
Siz spor emekçileri  daha iyi şartlarda olursanız, vereceğiniz hizmetler de çok üst seviyede olacaktır. Bunun için İçelspor ailesi olarak bizlerde herzaman desteğe hazırız. 
 
İçelspor geçtiğimiz sezon Süper Amatör Lig'e yükselince bizlerde Mersin sporuna katkı sunmak ve Mersin sporunu ilerleyen yıllarda profesyonel olarak üst seviyelere taşımak adına elimizi taşın altına koymaya karar verdik. 
Bu neticede ise İçelspor'u devraldık. Şahsım olarak ben ve as başkanlarımız Ümit Saltık ve Şeref Özmen ile birlikte profesyonel olarak ilerlemeye karar verdik. İyi bir takım kurduk mesela. Ama elbette futbolda hiçbirşeyin garantisi olmuyor. 
 
Ama şuana kadar işler yolunda gitti. Ve bizler her sene üstüne koyarak İçelspor'u hakkettiği yere getireceğiz inşallah. 
 
Bunun içinde elbette her kesimden manevi olarak destek bekliyoruz. Açık konuşmak gerekirse maddi anlamda biz bize yeteriz. 
 
İçelspor'un yükselmesi demek Mersin futbolunda güzel şeylerin olması demek. İçelspor'un yükselmesi demek Mersin'li gençlerin de önünün açılması demek. 
 
Bu sezon hedef olarak sadece A takımla yola çıktık. Şimdi ise yavaş yavaş alt yapıyı kuruyoruz. 
Tesisleşme anlamında 3-4 yerle ilgili çalışmamız var. Ve yeni sezonla birlikte yeni tesisimizle sezona gireceğiz inşallah. Alt yapıya ve A takıma ait bu tesis inanıyorum ki Mersin futboluna da katkısı olacaktır. Ankara Gençlerbirliği takımını rol model olarak ele alıyoruz. 
Ve kapımız herzaman tüm takımlara açık olacak. 
 
Mersin İdman Yurdu ile ilgili açıkçası ortaya çıkan bazı konuşmalar oldu. Sizin programlarda da bu dile geldi zaten. Evet 92 yıllık çınarın zor günler geçirmesi bizleri de üzüyor. 
 
Biz asla Mersin İdman Yurdu'nun yerine geçme taraftarı değiliz.
Hiç bir kulüp istesede koca çınarın yerine geçmeye gücü yetmez.
 
Ama en yetkili kişilerle istişare edilir ve nasıl bir yol izlenecekse buna hazırız. Eğer isim değişikliği Mersin İdman Yurdu'nun kurtuluşu olacaksa biz buna da hazırız.
 
 
Şunu net şekilde öncelikli olarak belirtmek istiyorum. 
Bize şuana kadar Mersin İdman Yurdu ile ilgili gelen herhangi bir resmi teklif olmadı. 
 
Buna rağmen bizler herzaman şunu söyledik. Mersin İdman Yurdu için eğer menfaatler doğrultusunda İçelspor bir anahtar olacaksa kapımız herzaman açıktır. 
 
Bu şehrin büyükleri olarak sayın Burhanettin Kocamaz olsun, sayın Hamit Tuna olsun eğer ki bizlere böyle bir taleple gelirlerse bizler seve seve Mersin İdman Yurdu olarak ismimizi değiştirmeye hazırız. 
 
Elbette herzaman öncelikli olarak Mersin İdman yurdu hep önde olacaktır. 
 
Fakat bu isim değişikliği anladığım kadarıyla Mersin'de yanlış anlaşılıyor. Bizler isim değişikliğine hazırız elbette, ama yönetimsel olarak yani tamamıyla İçelspor'u vermemiz söz konusu olamaz. 
 
Diyelim ki ismimiz Mersin İdman Yurdu 1925 oldu. Herhangi bir yönetici bize gelir ve sizin yönetime katılmak istiyorum derse kapımız herkese açık. Ama dediğim gibi isim olarak Mersin şehrine bir katkımız olacaksa bunu seve seve yapmaya hazırız. Ama yönetimsel olarak bizler herzaman takımımızın yanında ve içinde olacağız. Ama desteklemek isteyenleri de asla geri çevirmeyeceğiz. 
 
Sayın Burhanettin Kocamaz ve Sayın Hamit Tuna'nın spora ve sporcuya verdiği katkı ortada. Ama bu destekler herkesimden de ayrıca destek görmeli. Bu iki değerli insan hiçbirzaman yalnız bırakılmamalı. 
 
Ayrıca bizler isim değişikliğine herzaman hazırız ama Sayın Mersin İdman Yurdu başkanı Hamit İzol şuan yönettiği bu tarihi mutlaka tekrar diriltecek zekaya ve güce de sahip bir kişi. Bizlerde herzaman yapabileceğimiz birşeyler olursa seve seve yardıma hazırız. 
 
Son olarak Mersin sporcu alt yapısı anlamında çok geniş bir kitleye sahip ve bizler bu kitleyi en iyi şekilde kullanmak adına bir yola çıktık. Ve umarım bu yolda kendi imkanlarımızla güzel şeyler yaparız ve Mersin şehrimizi en iyi şekilde temsil ederiz..."
 
 
RÖPORTAJ: MEHMET UYSAL 
YAZAN: MEHMET UYSAL