1. AMATÖR LİG

Kıran Kırana, Bal Ligi tadında

Mersin Birinci Amatör Küme Büyükler Ligi play-off grubunda müthiş maç 0-0 sona erdi ama İzleyenler adeta mest oldu.

Kıran Kırana, Bal Ligi tadında
T. YILDIRIMSPOR: 0
YENİ TAŞKENT BLD.SPOR: 0
 
BAL TADINDA, KIRAN KIRANA 
 
Mersin Birinci Amatör Küme Büyükler Ligi play-off grubunda müthiş maç 0-0 sona erdi ama izleyenleri adeta mest ettiler. 
 
Kağıt üstünde grubun en büyük favorisi olan Tarsus Yıldırımspor'da maç öncesinde 17 gollü oyuncusu Traore'nin şoku yaşandı. Oturma izni süresi dolan Siyahi golcü bu maçta oynayamadı. 
Önümüzde ki hafta ise yetişmesi bekleniyor. 
 
Maç öncesinde şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 
 
Maç öyle bir başladı ki top bir o kalede bir diğer kalede hesabı adeta hiç durmadı desek yeridir. 
Özellikle ikinci yarının başında Yıldırımspor'un oyuncusu ikinci sarıdan atıldıktan sonra Maç adeta Rus ruletine dündü ve olağanüstü bir maç izleme fırsatı bulduk. 
 
Bugüne kadar anlattığım maçlar olsun, izlediğim maçlar olsun hemde lig farketmeksizin öyle bir maça tanıklık ettik ki. Bu maçı canlı olarak anlatmak bana nasip oldu. 
 
Yeni Taşkent kalecisi Hasan öyle Goller çıkardı ki hani bir Scout ekibi olsa sanırım bu kaleciyi maç biter bitmez birçok üst seviye takımın kalesine gönderirlerdi. İnanılması güç golleri çıkartan kaleci Hasan adeta bu alınan 1 puanın baş mimarı oldu. Yeri geldi Stoper oldu birçok kez hızlı çıkışlarla topu kafayla uzaklaştırdı, yeri geldi mükemmel reflekslerle olağanüstü toplar çıkardı. Yeri geldi yan toplarda ders verdi. Gerçekten Hasan Gurup bugün destan yazdı diyebiliriz. 
 
Yeni Taşkent Belediyespor adına ise Hulusi ve Osman'ın  iki topu direkten döndü. Yine Osman'ın sol ayağıyla sert şutunu müthiş bir refleksle Kaleci Altay çıkarmayı başardı. Uzatmalarda ise Osman karşı karşıya kaldığı pozisyonda son anda topu önünden açınca %100'lük gol pozisyonu harcanmış oldu. 
 
Tarsus Yıldırımspor'da ise İlk yarıda Dera öyle bir gol kaçırdı ki. Hani bu golü 'Dera mı kaçırdı yoksa Kaleci Hasan mı kurtardı'  desek daha doğru olur sanrım. 
 
Gerçekten taktik açıdan pekte ele alınacak bir maç değildi. İzleyenler açısından adeta İngiltere Premier Lig havasında sert ve hızlı geçen bir maç izledik. Sert derken rakibe değilde topa nasıl sert oynanır dersi verdi tüm futbolcular. 
 
Gerçekten maçın yayınının tekrarını defalarca izleyeceğimiz bir maç diyebilirim. Son yıllarda belkide ilk kez amatör seviyede bukadar profesyonel bir maç izledim.. 
 
Yeni Taşkent Belediyespor’dan özelikle sağ bek Mehmet Taşdelen ve Kaleci Hasan olağanüstü bir performans sergiledi. Yaşına rağmen Özgür Turut 'ben ölmedim' der gibiydi. 
 
Defans hattında ise Soner Cengiz takip edilmeyi hakeden bir oyuncu gibi görünüyor. 
 
Yeni Taşkent aldığı bu beraberlikle bence çok iyi bir avantaj sağladı. 
 
Gelelim ev sahibi Yıldırımspor'a. 
 
Hani 'Traore olsa bu maç nasıl olurdu'  desek daha doğru sanırım. Eksikliği çok hissedildi. 
 
Babuccu kardeşler, Onur Güneş, Ziya İncik ve yaşına rağmen Mahmut Yöndem öne çıkan isimler oldu. Dera için ayrı bir parantez açacağım. 
 
Özellikle Sergen Babuccu, Mehmet Babuccu ve Onur Güneş sanırım daha üst liglerde olmayı hakediyorlar. İzleyenleri adeta büyülediler. 
 
Ve Kaleci Altay Kartal. Sadece şu cümleyi söylemek yeterli sanırım. 
Eğer kalede  Altay varsa geri dörtlü sadece sahada olsun yeterli. 'Varlığı bile takıma huzur veriyor'  deriz bazen bazı sporcular için. 
Altay hedefi olan takımlar için biçilmiş kaftan. 
 
Ve gelelim Dera'ya. 
 
Bu futbolcuyu kim bulup getirdiyse ellerinden öpmek istiyorum. 
Tam manasıyla anlaşılması için yazıyorum, Mersin İdman Yurdu'nda Nduka vardı hani. Sanırım Nduka geri gelmiş. Hemde üstüne koyarak. 
 
Spor Toto takımları görse sanırım bir dakika durdurmazlardı.. 
 
Gelelim maçın hakemi Oğuzhan Aksu'ya. 
 
Açıkçası verdiği ikinci sarı direk kırmızı bile olabilirdi. Hani gerçekten gereksiz sert bir hamleydi Kamil Örgün kardeşimizin yaptığı. 
 
İlk sarı içinde vermese de olurdu denilen bir kart. Ama bu 'verilmez' de diyemem. 
 
Verdiği vermediği bir çok kararda açıkçası beğendiğim bir yönetimi oldu. Yıldırımspor takımı özelikle rakibe kart gösterilememesine tepki göstersede açıkçası bir iki pozisyon dışında kartlık hamleler olmadığını düşünüyorum. Tabiki bu sadece benim şahsi yorumum. Ama açıkçası bugün Hakem asla ve asla maçın önüne geçecek bir yönetim sergilemedi diyebilirim. Maçın yayını Mersin Amatör Futbol sayfasında var zaten. İsteyen yeniden izleyebilir. Ama ben hakemin gerçekten iyi bir maç yönettiğini düşünüyorum. 
 
İki takımın da oyuncularına ve bu kadroları kuran yönetimlere sonsuz teşekkürler. Herkesin ayağına ve yüreğine sağlık. 
 
Yeni Taşkent Bld.spor'da son anlarda ciddi acı çekerek sakatlanan oyuncu Burak Aksaz kardeşimize de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.. 
 
YAZAN: MEHMET UYSAL