MERSİN İDMAN YURDU

Mersin İdman Yurdu yönetiminden Burhanettin KOCAMAZ’a çok sert açıklamalar geldi..

Mersin İdman Yurdu Süper Amatör Lig'e düşürüldü ve ortaklık öldü. Amatör Lig'e düşürüldüğü için Tesislerden çıkartılan 93 yıllık arma için Yönetimin girişimleri sonuçsuz kalınca Mersin İdman Yurdu yönetimi Burhanettin KOCAMAZ’a gerek tesisler için gerek Tarsus İdman Yurdu için çok sert açıklamalarda bulundu..

Mersin İdman Yurdu yönetiminden Burhanettin KOCAMAZ’a çok sert açıklamalar geldi..
Mersin İdmanyurdu yönetiminden çok sert açıklama. 
İşte o açıklamanın tamamı;

"Görevi devir aldıktan sonra Vali ve Belediye Başkanı'nı ziyaret edip görüşlerini almak istedik. Sayın Valimiz Ali İhsan Su Beyefendi ile görüştük. Fakat Büyükşehir Bld. Başkanımız Burhanettin Kocamaz Beyefendi ile 4 5 kere randevu talep etmemize rağmen geri dönüş olmadı.Biz ısrarla randevu almak istedik. En son Cuma günü saat 10.00'da Belediye Başkanı ile görüşmemizi gerçekleştirdik. Kulübümüz adına sıkıntılarımıza çare olacağını düşündüğümüz Burhanettin Bey bizi çok farklı karşıladı. Hazırladığımız bütçeyi ve takımla ilgili projelerimizi anlatmaya başlarken Arena Stadyumu'nu izinlerini almamıza verdiği ," Süper Lig ve PTT 1. Lig zamanı oraya kimse gitmedi şimdi mi gidecek ? Neden aldınız ?" tepkisi zaten bize bakış açısını baştan belli etmişti aslında ama yinede takım kuracağımızı amatörde de olsa bu takımın bu şehrin değeri oldugunu söyledik ama karşılığında "Siz artık amatör kulüpsünüz tesislerden çıkmanız gerekiyor. Zaten ilgili yazı size ulaşır" dedi. Biz de Burhanettin Bey'e "Bu takım amatör lige düşmüşse siz de dahil herkesin bunda suçu var. Amatör dahi olsa Mersin İdmanyurdu başka kulüpler ile aynı kefeye konulamaz" dedik ve sonrasında Tarsus idmanyurdu'nun bizden 2 oyuncu talep ettiğini dile getirdik Kendisi de "Evet onlar için neden bonservis bedeli istediniz ?" dedi. Biz de bizim herhangi bir gelirimizin olmadığını yeni alınan oyuncuların, hocalarımızın ve kulüp personelinin maaşlarını ödememiz gerektiğini o anlamda paraya ihtiyacımız olduğunu dile getirdik. "Sizler bu anlamda destek olursanız verelim" dedik olumlu cevap alamadık sonrasında görüşmemiz başka ziyaretçiler olduğu için yarım kaldı. Pazartesi sabahı kulübe Burhanettin Bey'in dile getidigi gibi ilgili yazı geldi.

Bütün bunlara rağmen kulübümüz menfaatleri için susmayı tercih edip, farklı şekillerde Burhanaettin Bey'e ulaşıp bu durumun düzeltilmesi çabası icinde iken kulübümüze yakın bir hoca arayarak kendisini Tarsus İdmanyurdu hocası Özcan Kizıltan'ın aradığını, oyuncuları onlara verirsek Burhanettin Bey'le görüşüp tesisde kalmamızı sağlayacağını söylemesi üzerine bu açıklamayı yapma geregi duyuyoruz.
Şimdi Burhanettin Bey'e soruyoruz : Biz 1 aydır sizinle görüşememiş iken Perşembe günü Tarsus İdmanyurdu yönetimi ziyareti sonrası bizi Cuma günü davet etmeniz tesadüf mü ? Tarsus İdmanyurdu hocası bile bizi tesisde kalmamızı sağlayacak gücü kuvveti kimden alıyor veya Mersin idmanyurdu kendi ilçe takımının hocasının bile acırcasına tesisde kalma sözü verilecek kadar al aşağı edilmiş bir kulüp mü ?
Kusura bakmayın ama bizi önceki profildeki ihaleci ruhsatçı yancı menfaatçi yöneticiler ile karıştırmayın. Bizi Kimse satın alamaz. Parayla kandıramaz. Hele Mersin idmanyurdu sevgimizi satın alacak güç olmadı ; olamayacak da. Bizim bütün gayemiz içi boşaltılmış kullanılıp kenara atılmaya çalışılan kulübümüze sahip çıkmak. En alt lig de olsa sahaya aslanlar gibi mücadele edecek Mersin çocuklarına şans tanıyıp kaç yıldır her mac 5 6 gol yeyip hiç bir iddiası olmayan bir takim haline dönüştürdüğünüz takımımıza sonuna kadar destek olmak için buradayız. Bu yolda sonuna kadar mücadele edecegimizden kimsenin şüphesi olmasın.
Burhanettin Bey'e bunları da soruyoruz : Şimdi amatör diyerek kapı önüne koymaya çalıştığınız kulübün bu durumda olmasının yegane sebeplerinden biri de sizsiniz. Ali Kahrmaanlı sonrası başkanlık görevi verdiğiniz Hüseyin Çalışkan ve Belediye içeriğinden yanına yerleştirdiğiniz Vedat Yüksel o dönem Süper Lig için 2 milyon gibi komik bi rakam ile transfer tahtasını açmayıp takımın eksiklerini tamamlasa o takım küme düşmezdi ama siz ses çıkarmadınız. Yine aynı Hüseyin Çalışkan transferi açmadığı gibi mevcut oyuncuların parasını da ödemediği için küme düştü bu takım.
Ertesi sezon başlandığında PTT 1. Lig'de sözleşmesi devam eden oyuncularımız da dahil bütün iyi oyuncularımızı elimizden kaçırdık , yine ses etmediniz bütün bunlara ses çıkarmadığınız gibi Kulübü 1 gün içinde araştırıp soruşturmadan Ali Tekin denen tokatçıya teslim ettiniz ve kulübün geldiği nokta ortada. Adeta her defasında dahada bir kötü seçimle kulüp Süper Amatör'e kadar düşürüldü. Bütün bunlar gösteriyor ki sanırım misyon tamamlandı ; Mersin İdmanyurdu'nu yok etme misyonu.

Aldığımız duyumlar , edindigimiz bilgiler Kulübümüzün bu tesis olayında İçelspor'a yönetici olan Hüseyin Çalışkan ve Belediye çalışanı Vedat Yüksel'in tesisler müdürü Hüseyin Günaydın ve Mesut Bilir'in organize olarak hareket etiğini ve Belediye Başkanı'nın bu kararı almasında etkin rol oynadığını düşünüyoruz. Sanırım Mersin idmanyurdu'nu yok ederken yaptıkları hatalardan dolayı vicdan azapları yok ; şimdi de İcelspor menfaatleri için çalışıp çabalıyorlar. Bunun yanı sıra İçelspor'dan Meskispor'a verdirilen oyuncular da var. İçelspor geçen sene Meski play off'dan çıkamayınca bayram ediyordu kendilerine rakip olamadılar diye ; şimdi menfaatler çakışınca dost oldular. Her fırsatta İçelspor para ödeyerek tesisde kalıyor algısı ile Mersin İdmanyurdu'na üvey evlat muamelesi yapılmaya çalışılmakta.Hatta Burhanettin Bey de konuşmasında "Onlar para ödüyor.Peşin ödediler." demişti. O para da öğrendiğimiz kadarı ile 1 aylık (sadece)10.500 Tl'dir. Çok merak ediyoruz bu zamana kadar bu tesislerde otel kısmında Mersin idmanyurdu ne kadar ücrete , Meskispor ne kadar ücret karşılığında faydalandı ?

Bütün bu gelişmeler sonrası bütün camiamızın desteğine her zamankinden çok ihtiyacımız var. İçinde olduğumuz durumu A'dan Z'ye en ince ayrıntısına kadar anlattık. Bu olaylar sonrası vicdanı sızlamayan bu yaşananların zoruna gitmediği 1 tane bile Mersin İdmanyurdulu olacağını düşünmüyoruz. 8-9 Eylül tarihlerinde başlayacak olan lig için çalışmalarımız devam etmekte. Şu ana kadar kendimizin dışında hiçbir kurum ya da kuruluştan 1 lira bile katkı alamadık. Aldığımız oyuncularla diğer kulüplerin hemen hemen 3' de 1 fiyatına anlaşmış bulunmaktayız. Bu anlamda herkesten destek bekliyoruz. Destek olunmadığı gibi her fırsatta "Ceza gelecek neden takım kuruyorsunuz?" gibi söylemlerle şevkimizi kırıp herkesin kafalarını karıştırıyorlar.

Meskispor için de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Yıllardır hiçbir başarısı olmamasına rağmen halen aynı düzeyde desteklennmeye devam edilmesini anlamış değiliz. bizim 3 - 5 Bin Tl'ye oyuncularla anlaşıp oynadığımız bu ligde 20'şer 30'ar bin peşinatla 500'er 600'er maç başlarının ve primlerin konuşulduğu Meskispor bunca başarısızlığa rağmen neden halen desteklenmektedir ? Şehrimizi Şampiyonlar Ligi'nde temsil ediyorlar da bizlerin mi haberi yok acaba ? Her ay Belediye personelinden kesilip aylık 700 - 750 bin civarındaki spora destek bütçesinden kim ne kadar faydalandı bunun cevabını işitiyoruz. Mesela Tarsus İdmanyurdu bu pastadan ne alıyor ? "Zaten siz amatörsünüz" derken bile kıblenizi belli ediyorsunuz.

Ayrıca Spor İl Müdürlüğü Arena Stadyumu için başvurduğumuzda stadın İcelspor'a verildiğini 2 takımı kaldıramayacağı söylenmiş verilen tepkiler sonrası stadı tahsis etmişlerdi. Dün öğrendiğimiz habere göre İçelspor ve Mersin idmanyrudu'ndan sonra 3. takım olarak Meskispor'a aynı stadı tahsis ettiler. Bütün bunlar bizim her anlamda bazı dönen dolapları özetliyor. Zaten İçelspor ve Mersin idmanyurdu stadı almışken Meskispor olarak neden başka stad yokmuş gibi Belediye gücünü kullanıp Spor İl Müdürlüğü'ne baskı yapıp Arena Stadı'nın iznini alıyorsunuz ; aynı Spor İl Müdürlüğü bize o izni nasıl verdiğini bütün kamuoyu biliyor. Takımı o kadar ötekileşdirmişsiniz ki, stadyumdan kulübün demirbaşlarını bile alamadık. Spor İl Müdürü Şaban Bey'in bizi nasıl karşıladığını hiçbir zaman unutmayacağız.

Tekrar tekrar söylüyoruz camiamızın her zamankinden daha çok kenetlenmeye ihtiyacı var. Gelsin herkes takımına sahip çıksın.Mersin idmanyurdu var olduğu sürece yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.
Bize tesis için gönderilen yazıda kulübün resmi adresi olarak kullanılması bahane gösterilmiş. Halbuki bu daha önce onların bilgisi dahilinde yapılmış bir şeydi ve üstelik biz görüşmemizde ofis adresini değiştirecegimizi ama sahaların soyunma odalarının ve fitness salonunu aynı şekilde kullanmak istediğimizi belirtmemize rağmen buna müsade edemeyeceklerini belirtiler.Üstelik bunun yanı sıra ek bi yazı ile tesiste bulunan çim sahanın sadece otel müşterisi yani Meskispor ve İçelspor tarafından kullanılacağını belirterek sadece suni çim sahayı daha önce zaman belirterek diğer amatör kulüpler gibi kullanabileceğimizi belirterek bi nevi kovulmamıza kılıf hazırlamışlardır. Biz herkesin fikrini zikrini kapı arkasında yaptıkları planları biliyoruz. Bu yanlıştan dönülmediği sürece susmayacagimizi tepkimizin çığ gibi büyüyeceginin de bilinmesini istiyoruz. Bizim tek gayemiz kulübümüzü yaşatmak. İleriki süreçte neler olur bilinmez .Kimsenin üst lige çıkacağının garantisi yok zaten buna en canlı örnek Meskispor'dur. Senelerdir milyonlar harcanmış olmasına rağmen halen süper amatördedir. Meskispor'a tanınan bu ayrıcalıkların harcanan paraların gösterilen ilgi alakanın ne sebepten oluştugunu kamu oyunun takdirine bırakıyoruz. Bu şehrin belediye meclis üyelerini şehrin mülki amirlerini bu konuda göreve davet ediyoruz..Her fırsatta Mersin İdmanyurdu'na verildiği söyleyen aylık 250 bin Tl'nin bi önceki dönem kayıtlarında sadece 500 bin Tl olduğunu, onunda Mersin İdmanyurdu 1925 Derneği üzerinden kulübe giriş yapıldığını görmüş bulunmaktayız. Öyleyse verildiği söylenen paralar nereye aktarılmıştır ? Bütün bunların yanı sıra bizim burayı yaşatırken geçmiş dönemlerde kimlerin kulübü bu hale getirdiğini kayıtlarda nasıl usulsüzlükler olduğunu yeri ve zamanı gelince bunları kamuoyu önünde paylaşacağımzı ve hukuki süreci başlatacagımızın da bilinmesini isteriz. Ali kıran baş kesen zihniyeti ile üstümüze gelinmesini sindiremeyiz ; kaldıramayız. Kimsedende bu anlamda çekincelerimiz yoktur. Biz buraya ihale, rant, menfaat kaygısı ile gelmedik. Kimsenin önünde de diz çökmeyiz ; susmayız."
 
MERSİN İDMAN YURDU YÖNETİM KURULU