SÜPER AMATÖR LİG

Ve Mersin İdman Yurdu sahne aldı.

Fifa tarafından Amatör Lig'e düşürülen Mersin İdman Yurdu ilk maçına çıktı.

Ve Mersin İdman Yurdu sahne aldı.
Ve 93 yıllık çınar Mersin İdman Yurdu Süper Amatör Lig'de ilk maçına çıktı.
 
Daha üç sezon önce Süper Lig’de olan Mersin İdman Yurdu bugün itibariyle Amatör Lig'de mücadele ediyor. 
 
Ve çıktığı ilk lig maçında Süper Amatör Lig'in en dişli takımlarından Mersin Yolspor ile karşılaştı. 
 
Özelikle kanat futbolunu çok iyi oynayan Yolspor maç içinde Mersin İdman Yurdu kalesinde birçok kez tehlikeli pozisyonu üretti. 
 
İlk yarıda Oğuzcan ile etkili olan Mersin İdman Yurdu golü bir türlü bulamadı. Erdi, Oğuzcan, Fırat, Tayfun gibi topu direk kaleye oynamayı seven oyuncular bir türlü meşin yuvarlağı geçemedi. 
Yolspor ise ilk yarıda oyunu orta sahada kitlemeye çalıştı ve ani kanat organizasyonlarıyla etkili olmaya çalıştı. Mehmet Bıldırcın, Ekrem ve Öner ile etkili olmaya çalıştılar. 
 
İkinci yarıda ise Mersin adına Oğuzcan kaçırmaya devam etti. Ama en sonunda Erdi sahneye çıktı ve galibiyeti getiren golü attı. İkinci yarıda oyuna giren Koray orta sahayı biraz toparladı. Yine ikinci yarıda oyuna giren Hasan Arar ileride mümkün olduğunca topu tutmaya çalıştı. Yolspor ise golden sonra zaman zaman tehlikeli ataklar bulsada golü bulamayınca sahadan Mersin İdman Yurdu 1-0 galip ayrıldı. 
 
Yolspor bu ligin en zorlu deplasmanlarından biri. Açıkçası daha sezonun ilk maçında böylesine sert bir rakibe karşı kazanmak oldukça zordu. Ama zor olanı bir şekilde aştılar. 
 
Sezona -3 Puanla başlayan Mersin İdman Yurdu aldığı bu galibiyetle puanını sıfırlamış oldu. 
 
Mersin İdman Yurdu'nda Kolombiya'lı oyuncular lisans işlemleri yetişmediği için bugün ki maçta oynamadı. 
 
Tribünlerde şeytanlar grubu ve Beleş Tepe olarak bilinen yerde ise inanılmaz bir kalabalık vardı. Açık söylemek gerekirse daha geçen sezon ikinci ligde oynayan Mersin İdman Yurdu tribünleri bukadar dolu değildi. 
 
Belkide taraftar yönetime bir mesaj yollamak istemiştir. Çünkü Mersin İdman Yurdu bu sezon maçlarının bir kısmını Arena stadında oynayacak. Ulaşım ve uzaklık sorunu tribünleri olumsuz etkiliyor. Koray Aydın Stadı ise maçların bir kısmına sahne olacak Mersin için. 
 
Mükemmel görüntüler eşliğinde başlayan maç taraftarın oyuncuları maç sonunda tribünlere davet etmesiyle birlikte yaptıkları tezahüratla sona erdi. 
 
Taraftarın merak ettiği konu ise gelen galibiyetle birlikte bu takımın şampiyon olup olamayacağı. 
 
Elbette daha henüz ilk hafta. Takımlar tam olarak hazır değiller. Eksik oyuncuların da olduğunu düşünürsek ve bugünki maçı baz alırsak zaman zaman iyi oyun sergileyen Mersin İdman Yurdu bu ligde en az puan kaybıyla ilk Altı haftayı atlatırsa ki 7.haftada İdman Yurdu 1925 ile karşı karşıya gelecek ve işte o maç Mersin için ilk şampiyonluk maçı olabilir.. 
 
Takımda geçen sezondan kalan dört profesyonel oyuncu var. (Furkan, Oğuzcan, Emir ve Mert Arabacı) Hafta içinde bir oyuncu daha takıma dahil edilecek. (Ömer Akgün) 
 
Maçın hakem üçlüsünü ise şahsım olarak beğendim . Özelikle maçın oynanması yönünde birçok pozisyonda es geçtiler. Top ne kadar oynanırsa kalite de okadar artıyor  Ve oyuncularda oynamaya çalışıyor. (10/7)
 
Yazan: Mehmet Uysal