GÜNCEL

Al Takke Ver Külah olayı bitmeli artık!

Mersin'de genç futbolcu olmak!

Al Takke Ver Külah olayı bitmeli artık!
MERSİN'DE GENÇLERE BAKIŞ AÇISI VE ALT YAPILAR! 
 
Ruşen Ali Topakbaş 
Henüz 18 yaşında. Tam 11 yıl Mersin İdman Yurdu forması giydi. 4 yılda takım kaptanlığını yaptı. 
Ve bugün itibariyle Mersin İdman Yurdu'ndan ayrıldı. 
 
Öncelikle hakkında hayırlısı olsun. Neden ayrıldığı konusunda yada neden bıraktılar konusunda bir yorumum olmayacak. Sonuçta karşılıklı diyalog sonucunda alınmış bir karardır. Belki kulüp haklıdır belkide oyuncu. Önemli olan saygı çerçevesinde olmasıdır. Ve oldu da. 
 
Gelelim Ruşen'e. 
 
Şuana kadar birçok maç izledim. Takımları neredeyse tanıyorum. Eksiklerini görüyorum. 
 
Bir çok takımın bu tarz genç bir forvete ilk 11'de yada yedek kulübesinden gelip oyuna katkı verecek bu tarz genç ve Alt yapısı olan bir forvete ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. 
 
Peki neden olmuyor? 
Neden bu şanslar verilmiyor? 
Yani gerçekten bu tarz oyuncuları izliyor muyuz yoksa kulaktan dolma bilgilerle mi değerlendiriyoruz. 
 
İddia ediyorum Kulüplerin birçok oyuncudan haberinin dahi olmadığını yada birçok oyuncu hakkında kulaktan dolma yani izlemeden bilgi sahibi olduğunu net şekilde söylüyorum. Bu sadece Ruşen için geçerli değil elbette. Mersin'de çok sayıda genç yetenek var. Ve keşfedilmeyi bekliyor. Sadece onları izleyen yok. İzlediklerini sanıyorlar. Çünkü izledikleri oyuncular hep aynı oyuncular. Çünkü izledikleri oyuncuları kendileri izleyip takibe almıyorlar. Ordan burdan aldıkları direktiflerle sadece belli başlı oyuncuları kapıyorlar. Yani sonuç olarak 'sıfıra sıfır elde var sıfır' 
 
Oyuncu izlemeninde kriterleri vardır. Görürsünüz yani! Görmek isteyen göz misali! Güvenmek önemlidir. İnanmak önemlidir. Ve sadece birkez değil birkaç kez şans vermek önemlidir. 'Bundan olmaz' demek dünyanın en kolay işidir. Yada iyi olanı almak! 
 
Peki herkesin göremediğini görmek? 
 
Ama kimse bununla uğraşmak istemiyor. Çünkü üsttekiler sabırsız. Sabırsız derken zaten ortada yıllarca kazanılmış bir başarıda yok! 
 
Ruşen Türkiye şampiyonalarında boy göstermiş ve Mersin formasıyla birçok maçta iz bırakmış bir isim. Kaleyi cepheden gördüğünde çok sert ve isabetli şutları olan ve koşusunu iyi tamamlayan bir genç. 
 
Elbette eksikleri de var. Ama bir futbolcu sadece antrenman yaparak eksiklerini kapatamaz yada üstüne koyamaz. Oynaması lazım oyuncuların. 
 
Mersin şehrimizde gençler konusunda maalesef fazla güven yok. Çünkü hedefi olan takımlar o an maçı kazanmak istiyor. Yani oyuncu kazanmak çokta önemli değil. Çünkü üst taraftan da onlara o şekilde baskı yapılıyor. 
 
Peki hedefi olmayan takımlar? Onlarda da gençlere pek güven yok. Birçok takım alt yapısında iyi olan hatta oynatılsa çok çok şeyler yapabilecek gençleri görmezden geliyor. Çünkü onların da hedefi acaba maçı kazanır mıyım oluyor. Yada fark yemeyelim oluyor. 
 
Artık Avrupa şöyle yapıyor böyle yapıyor demeyeceğim. Ne de olsa çokta önemi yok artık. 
 
Ruşen Ali ve diğer gençler konusunda açıkçası çok üzgünüm. Çünkü onları bu şehirde pekte güzel şeylerin beklemediği ortada. Birşeyler değişmezse tabi. 
 
Maddi ve manevi olarak ve tesis olarak En güçlü dediğimiz Kurum takımlarımızın alt yapıları ortada. Yada A takımlarının başarısızlığı! 
 
Burdan tüm kurum takımlarına sesleniyorum. Ya bu alt yapı olayına ve gençler konusunda bir yol haritası çizin yada bırakın bu işi ben üstleneyim.
 
Hiçbir hocamız üstüne alınmasın. Asla kariyerlerine bir lafım yok. Ama bu şehirde artık birşeylerin değişmesi lazım. Ve bu değişim alt yapılardan başlamalı. 
 
Ben asla hocalar değişsin demiyorum. Ama bakış açıları artık değişmeli diyorum. Dünya değişiyor. Ülke olarak, Mersin olarak futbolda artık bizlerde değişmek zorundayız. 
 
Al takke ver külah olayı bitmeli artık! 
 
Yazan: Mehmet Uysal