SPOR TOTO BAL LİGİ

Bal Baraj maçında Kim kazanacak?

Üçüncü Ligin kapısından dönen M. Silifke Bld.spor ile Süper Amatör Lig'de Play Off Şampiyonu İdman Yurdu 1925 Bal Ligi'nde olmak için karşı karşıya gelecek.

Bal Baraj maçında Kim kazanacak?

Bir yanda Üçüncü Lige hazırlanırken, ilçe ve tüm Mersin havaya girmişken ve evinde oynayacağın maçta sadece 1 puan yeterken ve tabiki profesyonel ligler baz alındığında namağlup tek takım iken mağlup olup şimdi Süper Amatör Lig'e düşmeme ya da yeniden Bal Ligi'ne yükselme maçına çıkacak olan SİLİFKE var.
Mental anlamda Silifke'nin zor günler geçirdiği aşikar. Hiçte kolay değil onlar açısından. Ve bazı isimlerle de yollar ayrıldı.

Özellikle takımdan gönderilen Umut Şahin her nekadar Aksaray maçında kötü oynasada bu takımın belkide orta alanda rakiplerin tek sorunlu olduğu oyuncuydu. Savaşçı kimliği, karşı takımın oyununu bozan yapısı ve topu olumlu kullanması baz alındığında daha yumuşak bir orta alana sahip İdman Yurdu 1925 karşısında size birçok konuda Artı puan kazandırabilir. Özellikle kanat oyununu çok iyi oynayan ve hızlı oynayan İdman Yurdu karşısında Umut çok değerli olabilirdi. 

Silifke'nin Aksaray maçında yediği iki golünde tamamen maçı kaldıramamasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. İşte bu noktada Play out konusunda böylesine maçları Rakibine göre  daha fazla oynayan Silifke Umut Şahin'i arayacak gibi!

Aksaray maçında duran topların usta ismi Tugay Şahin kullandığı birçok topta nerdeyse sıfır etki bırakması, ilk yarının sonunda kaçan penaltı ve sonrasındaki çöküntü, sezonun en büyük kahramanlarından Necati Önal'ın o maçta penaltıyı gole çevirmesine rağmen oyuna girememesi ve bazı isimlerin ciddi sorunlar yaşadığı bir Aksaray maçı.

Teknik adam Gürsoy Turan ve ekibinin de eleştirilerden nasibini alması onlarında moralini bozmuş gibi. Ve takımdan yollanan isimler. 

Evet şimdi tüm bu olanları unutmak zorundalar. Geçen sezonda yine play out maçı oynadılar ve Meskispor'u duran toptan bulduğu golle 1-0 yenmişlerdi. Ama o maçta Meskispor'un kaçırdığı goller saç baş yoldurmuştu. Hemde defansif olarak en iyi sezonunu yaşayan bir Silifke varken.

Şimdi rakip İdman Yurdu 1925. Ve Silifke ne geçen sezon ki gibi defans anlamında daha sağlam ne de tam kadro. Ve üstüne Aksaray maçıyla birlikte Mental bir çöküş var. 

Yine duran toplar Silifke'nin en büyük kozu olacak. Ve Necati rakipler için herzaman çok tehlikeli bir unsur durumunda. 

Peki İdman Yurdu 1925 ne durumda.

Süper Amatör Lig'de sezona en büyük favori olarak başlayan ama daha ilk beş haftada aldığı kötü sonuçlar nedeniyle sonrasında teknik adam değişikliğine giden ve teknik ekipte olan Koray Erçin Çelikkaya ile devam eden İdman Yurdu 1925 normal sezonu Üçüncü sırada tamamladı. Güçlü yönetimi, güçlü oyuncuları olan İdman Yurdu 1925'te bukez de başka sorunlar baş gösterince işler hiçte istendiği gibi gitmemişti. Birde Mersin İdman Yurdu olması söz konusu iken olayın farklı yerlere gitmesi onlar açısından sıkıntıları daha da arttırdı. 

Play off Ligi ile kendine gelen takımda sezon başından beridir en büyük sorun Üçüncü bölge olarak görülüyordu. 

Özellikle sonradan dahil edilen Sami İzcican, Özenç Albayrak ve Nicholas takıma ofansif anlamda büyük güç kattı. Özenç ve Nicholas daha önce alınmış olsaydı sanırım bugün birçok şey daha farklı olabilirdi. 

Dün Erdemli Bld.spor karşısında takım oyununu sahaya iyi yansıtan bir İdman Yurdu 1925 vardı. Kanat beklerinin hücuma katkısı sezon başından beridir kullanılan bir sistem. Sol bek Selim Belcin'in takımın en golcü ismi olması zaten takımın oyun mantalitesini de gösteriyor. 
Dünkü maçta Yılmaz Tuğra'yı da daha fazla ofansif katkı verirken izledik. Belli ki ona da hücuma katılması söylenmiş. Tabi her maçın hikayesi farklıdır. 

Dikkatleri üzerine çeken olay ise Özenç'in yedek başlaması oldu. Gole en yakın olarak bilinen oyuncunun yedek kalması tabiki takımda içsel sorunların da olduğunu bizlere gösterdi. 

Nicholas'ın geldiği günden beridir artan formu takıma büyük güç katmışa benziyor. Sezon başında izleme fırsatımın olduğu Nicholas'ın şahsi sorunları onu futboldan biraz uzak tutmuştu. Geçte olsa tekrar oynamaya başlaması kendisi adına ve takımı adına artı durum. Topla ya da topsuz koşuları olağanüstü. Attığı üçüncü golde çoğu futbolcu devamını getirmez o kaleye doğru boş koşunun. Koşuya devam etti ve kalecinin ayağının altından topa dokunarak golünü attı. Ve maçı orda bitirdi. 

Mustafa Tan'ın iki kanatta da istekli olması, Sami'nin devam eden toplu koşuları, Nicholas'ın hareketli oyunu, kanat beklerinin kaliteli hucümları, orta alanın futbol zekası ve tabiki ne zaman ne yapacağını kestiremediğimiz ve oynadığında büyük oynayan bir Özenç hamlesi lig farkı olsada İdman Yurdu 1925'i bu maçta hiçte azımsanmayacak kadar şanslı kılıyor diyebilirim.

Silifke lig farkından dolayı avantajlı. 
Kaleciler bazında İki kalecide kaliteli. 
Defanslarda ise dörtlü olarak ele aldığımızda Silifke daha tecrübeli isimlerden oluşsada Adnan Tizer ve Onur Duman İdman Yurdu adına iyi bir ikili oldular. Özelikle hava hakimiyetleri çok iyi. 

Orta alanda Silifke daha hareketli oyunculardan oluşuyor. Özellikle Umut Şahin'in olmayacak olması Silifke adına net olarak eksi bir durum gibi. 

Kanatlar konusunda İdman Yurdu 1925 bir adım önde. 
Necati Önal Silifke adına en büyük koz olacak. Ve elbette duran toplar. İki takımda da önemli iki oyuncu bulunuyor. Tugay Şahin ve Özenç Albayrak maçın duran toplardan tüm gidişatını değiştirecek iki oyuncu diyebiliriz. 

Bana göre ise maçın genel bazda iki takım adınada kilit oyuncusu Nicholas olacak. Onun oynayacağı mevkisi ve görevinin ne olacağı maçın İdman Yurdu 1925 adına nereye gideceğini de bizlere gösterecek. Tabi ki onun kendisi adına göstereceği performansta oldukça önemli. Nicholas'a göre ağır Silifke defansını da düşünecek olursak onun ne yapacağı çok önemli hale geliyor. İşte Silifke teknik ekibinin başını ağrıtacak en büyük sorunun Nicholas olacağını söyleyelim. Çünkü onun ne yapacağı maçı iki tarafa da getirebilir. 

Şahsım olarak kafamda maçı oynattığımda bizi penaltılar bekliyor gibi. Ama dediğimi de unutmayalım. Futbol herzaman hatalar oyunudur. O günün şartları, oyuncuların durumu ve saha olayı. 

Umarım spor severler olarak bol gollü, heyecanlı bir maç izleriz. Kazanan ise herzaman ki gibi dostluk olsun. 

YAZAN:MEHMET UYSAL