GÜNCEL

HAYATIN KAÇ TL EDER?

Son dönemlerde TFF'nin aldığı başlama kararına tepkiler artarken bazı spor sayfaları birkaç beğeni uğruna futbolcuları hiçbir bilimsel açıklaması olmadan saçma sapan konuşturmaya çalışıyor.

HAYATIN KAÇ TL EDER?

 

Bazı sporcu kardeşlerimizi, sırf birkaç beğeni almak adına hiçbir bilimsel dayanağı olmadan saçma sapan konuşturmaktan vazgeçin artık. Saçma sapan diyorum çünkü öyle.

Kardeşim Dünya durmuş! Dünya!

Yok "çalışan insanların hayatı hayat değil mi?" Yok "Avrupa'da ligler başlıyor", yok "Hayat normale dönüyor" gibi cümleler kurmasın kimse. 

Yahu çalışan adam mecburiyetten çalışıyor. Doğru mu? Elbette değil. Ama iş verende, çalışanda mecbur demek ki! Devlet zaten kendine ait kurumlarda gerekeni yapıyor. Özelde ise artık herkesin kendi vicdanı. Bunu iş verenler bazında büyük iş yerleri için söylüyorum.
Küçük esnafın zaten kendi var sadece.

Çıkmayan insanlara soralım.
Neden çıkmıyorsunuz?
"Mecbur değilim" diyecektir, ihtiyacım yok diyecektir.

Futbolda da genel bazda yukarıdan aşağıya baktığımızda istisnalar hariç bu camiada 3 ay-4 ay oynanmazsa kimse aç kalmaz merak etmeyin. Ozaman Bu süreçte Sağlık Bakanlığı bile İMKANSIZ derken adamlar neden çıksın bu ortamda! İhtiyaçları yokken hemde! 

Avrupa'da büyük ligler başlıyor olayına gelelim. Nerde başlıyor ya. Bir tek Almanya açıkladı, o da Hükümet garantisi altında açıkladı. Ve ne olacağını onlarda bilmiyor. Deneyecekler!

İspanya, İtalya, İngiltere hala konuşuyor, tartışıyor. Evet şu tarihlerde diyorlar ama bizde ki gibi öngörü sadece. Ve inanılmaz tepkiler var orda da, gerek futbolculardan, gerek yöneticilerden. Resmi birşeyde yok. Portekiz ve Danimarka resmi tarih açıkladı mesela. Ama yine Hükümet kararıyla. 

Hani "Avrupa sağlık açısından çöktü, insana değer yok" diyoruz ya. Ozaman onların aldığı bu riskli durumu biz neden alalım? Bukadar değerliysek hemde! Fransa'da tescil etti. Hollanda tescil etti. Belçika ediyor. Evet Fransa'da puan farkı var. İyi de bu fark sadece Şampiyonluk için var. Diğer takımların durumu kritik Avrupa için. Ama karar verildi. Hollanda'da puanlar çok yakın mesela. Ama iptal edildi. Bakınız İngiltere açıkladı. Kulüplerin test olayını mecburi kılmıyor artık. Bu mu savunduğunuz, insana verilen değer! 

Hayat normalleşiyor olayına gelelim. Bunu kim söylüyor? Normalleşme diye birşey artık yok zaten. Ekonomik açıdan bazı şeylerin yerine oturması amaçlı kademe kademe deneniyor. Ve şartlara göre yeniden ısrarla söylenen birşey var. Daha sert önlemler alabiliriz deniyor. İş yerlerini açarsınız, tekrar kapatırsınız. Bunu yapmak çok zor değil. Sosyal mesafe, izolasyon hepsini buralarda kontrol etmek mümkün. Ama futbolu başlattığınız an bunu bitirmek zorundasınız. Çünkü her hafta puanlar değişiyor, sıralamalar değişiyor genel bazda. O gün iptal ya da tescil etmedin ve başlattın. Bir hafta, ya da iki-üç hafta sonra kapatmak zorunda kaldın Ligi. Ne olacak ozaman. Bukez her takımın kaderiyle oynamış oluyorsun. Ve daha fazla zarar vermiş oluyorsun. Ya zamanını bekleyeceksin daha uygun şartları, ya başlatıp bitireceksin ya da hiç oynatmayacaksın.

Futbol öyle düdük çalınıp maç bittiğinde sahada biten bir olay değil. Öncesi var, sonrası var. Var olu var. Fabrika işine de benzemez, esnaf işine de benzemez. Temasın kralı var futbolda. Ve bu lanet virüs sadece temas ile geçtiği söyleniyorsa da havada kalma, tükürük ile yerde kalma, vs gibi futbola nekadar ters durum varsa bu virüste de var. Bunu ben değil, Bilim adamları söylüyor. Veriyor musunuz TFF olarak garanti. Hayır! Sağlık önerisi verildi kulüplere. Bunun alt ligler kapsamında olmayacağı, hatta imkansız olduğunu kulüpler, Sağlık Bakanlığı açıkladı. Tff garanti dahi vermiyor. Şimdi siz mecbur değilken neden oynayacaksınız ki!

Bal Liginde, Amatör Liglerde daha Ambulans bile bulamazken hangi testi, hangi arayla, seyircisiz hemde nasıl oynatacaksın. Bunu hangi sağlıklı stadyumlarda yapacaksın. Kaldı ki birçok yerde Stadyum yok yahu! İddiası olmayan Amatör kulüpler maçlara çıkmayacak. Dilekçe verecek hepsi bu. Çıkanların mücadelesi hangi safhada olacak mesela. Ozaman Liglerin kaderini de etkilemiş olmuyor mu bu? 

Sen işe gittin, kontrol sende. Yolda kontrol sende. İş yerinde kontrol sende. Eve geldin kontrol sende. Her kademe de kontrol sende. Umursamasan bile bulaşma kontrolü sende. Bulaşanların neredeyse tamamı temas!

Şunu soruyorum herkese son olarak. Bir insanın hayatı kaç TL eder?

 

YAZAN: MEHMET UYSAL