GÜNCEL

MERSİN FUTBOLUNU BEKLEYEN TEHLİKE!

Türkiye Futbol Federasyonu'nun liglerin oynatılma tarihlerini şimdilik diyerek açıklaması sonrası kulüpler birer birer test sonuçlarını açıklamaya başladı.

MERSİN FUTBOLUNU BEKLEYEN TEHLİKE!

Mersin Futbolunu bekleyen tehlike!

Türkiye Futbol Federasyonu "Şimdilik" dedi ve birkez daha tarih ortaya koyarak ligleri başlatacağını açıkladı.

Daha önce kulüplere gönderilen Sağlık Önergesinin de uygulanması şartıyla diyerek kulüplerin Test yapmaları istendi.

Yaklaşık 2 aydır evlerinde izole olan sporcular ve kulüp çalışanlarının ilk etapta test yaptıran kulüpler kapsamında sonuçları negatif çıkmıştı. Henüz çoğu kulüp ilk testi bile yaptırmış değil. Yaptıranlar ise Sahaya inmeye başladı. Bu süreçte ikinci testler istendi kulüplerden ve malesef sırayla sahaya inen kulüplerden Covid-19 testinin pozitif çıkma oranı da arttı.

Bu da sahaya inmelerin artmasıyla daha fazla pozitif vaka anlamına geliyor. 
Zira kulüplerde yer alan tüm kişiler aynı şehirde yaşamıyor.

Şimdi gelelim Mersin'e.
Bilindiği üzere Büyükşehirler kapsamında Mersin en az Vaka'ya sahip şehir. Bu da alınan yasaklardan mahrum olmak anlamına geliyordu.

Şimdi tarih verildi TFF tarafından. 18 Temmuz denildi. Yaklaşık 1 ay sonra antrenmanlar için şehir dışında olan tüm sporcular Mersin'e gelecekler. Özellikle Bal Liginde yer alan İçel İdman Yurdu, İdman Yurdu 1925 ve Meskispor baz alındığında şehir dışında olan oyuncu sayısı oldukça fazla.

Geldiklerinde 14 günlük karantina olmak zorunda. Ya da nekadar uygulanacak. Test olayı Bal Liginde nasıl olacak mesela. Şuan bazı Bal Ligi takımları başvuru yaptıklarını ancak olumlu sonuç alamadıklarını belirtiyor. Bakınız bu olaylar 12 Haziran'da oynanacak diye açıklandıktan sonra yaşanıyor. Yani 12 Haziran değişmeseydi Bal Ligi kulüplerinin test talebine olumlu cevap verilmiyordu.

Şimdi nasıl olacak mesela. Birinci testlerden ziyade sahaya inmelerin başlaması sonrası ikinci testlerde pozitif vakaların arttığı ortada. Her hafta maç öncesi, sonrası test deniliyor mesela. İyi de daha hazırlık döneminde bile test yapılmadığı söyleniyor Bal Ligleri için. Stadyum bakımları, çalışanların olayı, maç sonrası karantina olayları vs okadar çok kapsamı var ki, bırakın Bal Ligini diğer üst liglerde bile bu imkansız.

Sporcuların Bağışıklık sistemi güçlüdür mesela. Ama Bilim Kurulu üyeleri buna şüpheli bakıyor. Dün bir kanalda Prof. Dr. olan uzmanın söylemine göre Virüse yakalanan bir sporcunun Karaciğer fonksiyonları, solunum fonksiyonları nasıl olacağı hakkında şüphelerin olduğunu söylüyorlar. Yani Futbol hayatı dahi bitebilir deniliyor. Bitmese bile o Futbolcuların sahada ki performansı nasıl olacak ve bununla bağlantılı sahada sıkıntı yaşarsa bunun hesabını kim verecek? Temmuz ayında Mersin'de sıcakların nasıl olduğu da ortada! 

Neresinden tutarsanız tutun. Evet buna alışmak zorundayız. Ama Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun da dediği gibi, "Bu sezonu kurtarmak adına birkaç sezonu tehlikeye atamazdık" 

Şununda altını çizelim. Diğer ülkelerde Futbola dönüş olması ya da ön görülmesi Virüsün tehlikesinin geçtiği anlamına gelmediğini belirtelim. İnsan hayatı her kademede değerlidir. Özellikle biz Türkler için.