GÜNCEL

OKAN KOPAN'LI MUT İDMAN YURDU

İki sezon önce Bal Liginde taş gibi olan Mut İdman Yurdu artık Birinci Amatör Lig'de.

OKAN KOPAN'LI MUT İDMAN YURDU

Mut İdman Yurdu denince aklıma herzaman Okan Kopan ve 2018/19 sezonu geliyor.

44 yaşındaki Zonguldak'lı teknik adam şuan Osmaniye spor'da yardımcı hoca ve taktik hocası olarak görev yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Serik Bld.Spor'un İkinci lige çıkması ile ilgili bir haber gördüm. Tabi anılar hemen 2017/18 'e gitmişti benim için.

Bal Ligi 7.grupta Mut İdman Yurdu, Serik ile aynı grupta ve o sezonda Serik Üçüncü Lige çıkarken Mut Bal Liginde kalmıştı. Ve bugün o Serik İkinci lig kapısında. Ama Mut İdman Yurdu Birinci Amatör Kümeye düştü.

Peki neden?

Kulüplerimiz neden büyümüyor, aksine neden küçülüyor! 

(Daha sonra bu konuyu ayrı bir paylaşımla irdeleyeceğim) 


O sezon Grupta 13 maçta 12G,1B alan Serik 14.haftada Mut deplasmanında 2-0 mağlup olarak ilk mağlubiyetini almıştı. Takımın başında Okan Kopan vardı. 

Sezon sonunda Serik ile Mut grupta en az gol yiyen iki takımdı (23 gol)

2018/19 sezonunda Okan Kopan Mut'ta kalmıştı. Hedef Şampiyonluk. Ama maddi/manevi okadar yıpratılmıştı ki kulüp. Ligin ikinci yarısına belkide çıkamayacak durumundaydı. Ama Okan Kopan herşeye rağmen Mut'ta kalmıştı.
Takım sezon başında Ziraat Türkiye Kupasına katılma hakkı kazanmış ve aynı grupta yer aldığı Aksaray Bld.Spor ile eşleşmişti. Deplasmanda ilk yarıyı önde kapatmasına rağmen ikinci yarıda lobi ile adeta maçı kaybettirmişlerdi. (izleyenleri dinleye bilirsiniz)
Ama Okan Kopan'ın takımı Mut adeta Şampiyonluk adaylarına gövde gösterisi yapmıştı o maçta.

Ve öyle de olmuştu. Ligin ikinci yarısında Aksaray'ı deplasmanda yenmiş, Silifke ve İçel ile berabere kalmıştı. Ama Malesef Silifke ve İçel beraberlikleri ile Şampiyonluğu üçlü averajda kaybeden tarafın Silifke ve İçel olmasını sağlamıştı. 

Ve o Mut malesef kendisini de Birinci Amatör Lige düşürdüğünü nerden bilebilirdi ki!

Okan Kopan tüm olumsuz şartlara rağmen taş gibi bir kadro kurmuş ve çokta iyi futbol oynatıyordu. Açıkçası Mersin'de yeniden görmek isterim. Herkes teknik direktör olabilir ama teknik analiz ve taktik bilgisi her teknik direktörde olmaz. Pandemi sürecinde de özellikle Birinci Lig ve Süper Lig'de taktik Bilgisinin ve antrenman bilgisinin olmadığını birçok teknik direktörde gördük malesef. Malesef diyorum, çünkü tüm olumsuzluklara rağmen hala oralarda görev yapan veya yaptırılan teknik adamlar dolu..

Okan Kopan, taktik ve teknik bilgi açısından en çok beğendiğim alt lig hocalarından. Mersin'de de çok iyi hocalarımız var. Ama Okan Kopan'ın Türk futbolu adına takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Onu yeniden Mersin'de görür müyüz bilmiyorum. Ama Türk futbolunun böylesine hocalara kapısını açması lazım..

Okan Kopan, bir teknik adamın bir ilçeyi nasıl şaha kaldırabileceğini göstermişti aslında. Ama şartlar böyle istemişti diyelim. Bizlere Okan Kopan gibi devamlı sahada kalan, futboldan kopmayan adamlar lazım. 

Son olarak ilçe takımlarımız diyelim. Umarım yeniden ayağa kalkarlar. Tribün olarak çok renkli ilçe takımlarımız var. Anamur, Silifke, Erdemli, Mut gibi ilçe takımlarımıza daha üst liglerde ihtiyacımız var. Açık konuşayım. Mut, Erdemli, Anamur ve Silifke'nin kesinlikle ama kesinlikle profesyonel Liglerde olması sağlanmalı.. Zamanında maddi olarakta güçlü olan kulüplerimizin henüz beklenen başarıyı yakalayamamış olması elbette üzücü. Aksilik olmazsa İçel İdman Yurdu artık çıtayı profesyonel liglere çıkarttı bile. 

Yeni sezonla birlikte umarım doğru hamleler ile profesyonel lige bir takımımızı daha çıkartırız. Ve bir sonraki sezon, ve bir sonraki sezon daha.. 

 

Bir sonraki teknik direktör yazımızda üst üste Üçüncü Şampiyonluğunu yaşayan İbrahim BAŞ 'ın hikayesi olacak.. 

YAZAN: MEHMET UYSAL